“Bo ja tak mówię”

Jak często w dzieciństwie mówiono Wam co macie robić? Ile razy mama wydawała polecenie, Ty zadawałeś pytanie “Ale dlaczego?!” a ona na to : “Bo ja tak mówię”? Jak wiele razy w takich sytuacjach chciałeś być już dorosły i nie musieć podporządkowywać się nakazom rodziców? Pewnie myślałeś “jak będę duży…” to… No właśnie co? Wtedy Ty zaczniesz wydawać polecenia rodzicom? Hmmm… ale czy to takie łatwe? Pewnie nie, choć czasem warto im coś zasugerować, szczególnie jeśli będzie to miało korzystny wpływ na ich zdrowie.

 

Kiedy wracam myślami do przeszłości, tak bardzo się rozpływam, myśląc, że chciałabym choć na chwilę znów stać się dzieckiem. Czy nie było cudownie, kiedy beztrosko biegało się po dworze od rana do wieczora z przerwą na obiad? Kiedy zrywało się kwiaty (w sumie to chwasty), tak po prostu, bez powodu? Dni były takie długie… A przyjaźnie takie ważne… A jedynym problemem jaki pamiętam było wieczne zastanowienie jak tu przekonać mamę, żeby móc godzinkę dłużej posiedzieć na dworze… Nie wiem jak Wy, ale ja za ogromną chęcią wróciłabym do tych czasów kiedy mówiono mi co mam robić – i na prawdę było dobrze!

 

Teraz jestem na takim etapie życie, że “jak sobie pościelę – tak się wyśpię”. I nikt tu za bardzo nie może mi pomóc. Przecież nikt nie wie, co będzie dla mnie dobre. Mama może doradzić. Choć nie raz jeszcze usłyszę “A po co się odchudzasz? Przecież dobrze wyglądasz!”, “A może ubierz się cieplej, zaraz chora będziesz” – w tych sytuacjach zawsze mogę na nią liczyć! 🙂 Pewnie jak każdy z Nas. Mimo to, nie chce brać już tak dużej odpowiedzialności w dokonywaniu wyborów (szkoły czy pracy) – bo wie, że sama wiem lepiej co będzie dla mnie dobre. Czasem szkoda. Bo samemu ciężej podejmować decyzje. I jak to jest? Jak decydują za nas  – źle, ale jak przestają – też niedobrze. Choć tak na dobrą sprawę, chyba nikt nie lubi, kiedy mówi mu się co ma robić. Ale jak się od tego powstrzymać, skoro zależy nam na naszych bliskich?

 

Tak jak już wspominałam w dzieciństwie wiele razy powtarzano jak żyć i argumentowano stwierdzeniem “bo ja tak mówię”. W tak ważnym dniu – Dniu Matki – dzisiaj to chcę powiedzieć swoim rodzicom co mają robić! Dzisiaj chcę nie tylko prosić ale i nakazać, by nasi rodzice dbali o swoje ZDROWIE. Wielu z nich ma tyle spraw na głowie, że zapominają o samych sobie. Tymczasem ponad 40% dorosłych dotyka nadciśnienie tętnicze, przy czym jedynie 20% osób zdaje sobie z tego sprawę! Nadciśnienie tętnicze nazywane jest “cichym zabójcą”! Dlaczego? Bo przy tej chorobie brak jest odczuwalnych czy widzialnych objawów – a to często prowadzi do bardzo poważnych schorzeń układu krążenia. Jak zatem sprawdzić czy dana osoba choruje na nadciśnienie tętnicze? Jedynym sposobem, by dowiedzieć się, czy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie jest pomiar ciśnienia tętniczego. I właśnie z tego powodu firma SERVIER we współpracy z Międzynarodowym Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, który jest organizatorem akcji “Maj Miesiącem Mierzenia Ciśnienia Tętniczego”, rozpoczyna nową, ogólnoświatową kampanię, której celem jest podniesienie społecznej świadomości wagi pomiarów ciśnienia tętniczego.  Firmę SERVIER we współpracy z Międzynarodowym Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, pragnie zorientować uwagę społeczeństwa na nową kwestię – byśmy MY – Młodzi, nakłonili swoich rodziców do mierzenia sobie ciśnienia! Dzięki pomiarowi ciśnienia tętniczego, nasi rodzice dowiedzą się jak wygląda ich sytuacja. Dowiedzą się także, jak zacząć kontrolować ciśnienie krwi, by zmniejszyć ryzyko tzw. zdarzenia sercowego.

 

Firma SERVIER jest francuską firmą farmaceutyczną o globalnym zasięgu. Posiada 40 lad doświadczenia w badaniach! Myślę zatem, że tu nie ma ściemy. Myślę również, że nie jest wam obojętne zdrowie Waszych rodziców. Do tej pory, to Oni zawsze mówili co mamy robić, dodając “Bo ja tak mówię”. A dzisiaj to ja, chcę powiedzieć: “Mamo, Tato – zmierz sobie ciśnienie!” – “Bo ja tak mówię!” 🙂 Proszę każdego z Was, by zrobił to samo. Nie słuchajcie wymówek “nie mam czasu”. Zdrowia nie można przeliczyć ani na złotówki ani na godziny. W tak ważnym dniu, jakim jest Dzień Matki – zróbmy coś większego. Oprócz czekoladek i róż zachęć swoich rodziców do badania i powiedz im, że muszą to zrobić “Bo ja tak mówię!” 🙂

Spread the love
  • 4
    Udostępnienia